Teknik Tercüme Nedir?

Artık hayatın her alanında duyduğumuz “küreselleşen” dünyamızda bilimin, fennin ve tekniğin önemi kavranmış olmaktan çok daha öteye geçti. Bildiğiniz üzere artık teknik bilgi sadece somut dünya da değil sanal dünyada da çok ilerledi. Sürekli ilerleyen ve gelişen bir bilgi en değerli bilgidir. Bu genelleme de teknik bilgiyi çok önemli bir yere koymaktadır. Teknik bilgi ve teknik tercüme artık hayatımızın her alanında mevcuttur.

Ülkemizin teknik bilgiyi ne kadar ithal ne kadar da ihraç ettiği herkesçe bilinmektedir. Teknolojik alet ve makineler ülkemiz ithalatının büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. İthal edilen en küçük bir teknoloji aletinden, değeri daha büyük sayılarla ifade edilen gelişmiş makinelere kadar her bir unsurun bir kullanma kılavuzu ve kimlikleri bulunmaktadır. Bu bilgilerin doğru bir şekilde tercüme edilmesi ise çok büyük önem arz etmektedir. Diğer tercüme çeşitlerinde olduğu gibi, teknik tercümede de yapılacak en küçük bir hata telafisi imkânsız sonuçlar doğurabilir. Hepimizin evlerinde kullandığı basit bir elektronik aletin kullanma kılavuzunun yanlış tercümesi aletin yanlış kullanımını da beraberinde getirecek, bu da kimsenin öngöremediği sonuçlar ortaya çıkarabilecektir. Teknik tercüme bilişimden ziraata, inşaattan kalite yönetimine, yazılım sistemlerinden tarıma, güvenlikten gıdaya finanstan kimyaya, ulaşımdan matbaaya, altyapıdan elektroniğe kadar çok çeşitli alanlarda yapılmaktadır. Dolayısıyla teknik tercüme işini üstlenen tercüman böylesine önemli bilgileri içeren söz konusu alanın teknik dilinden anlamalı, kendisini uzman hissetmediği alanlarda da tercüme yapmamalıdır. Alanında uzmanlaşmamış ve sadece bildiği dille yetinen bir tercümanın yapacağı tercümeye güvenmek risk almak demektir. Tercüman, tercümesini yaptığı çevirinin terminolojisine hâkim olmak zorundadır. Tüm bu unsurları bir arada bulunduran bir tercüman sözünü ettiğimiz can ve mala gelebilecek her türlü zararın önüne geçilmesi imkânını artırır. Fiyat Teklifi için lütfen iletişime geçin

Bu bilgiler ışında, Türkiye Tercüme olarak teknik tercüme konusunda uzmanlaşmış tercümanlarımızla her türlü teknik metin, makale, broşür, rapor, sertifika, kullanma kılavuzu vb. metinlerde sizlere hizmet etmekten memnuniyet duyarız.

teknik tercüme

Ümraniyede tercüme ofisi ararken rastladım güvenilir ve hızlılar

Cihan"Ümraniyedeki En iyi Tercüme Ofisi"

Ümraniye’de Yeminli Tercümenin adresi

ElifÜmraniyedeki Tercüme Ofisi

İşyerim için yaptırdığım ingilizce çeviriler çok beğenildi. Emeğinize sağlık

Serdarİstanbuldaki Çeviri Ofisi